Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Chleb który rośnie w nocy

Autor: Data: 12 grudnia 2013, 18:28 Komentarze (0) »

Chleb na zakwasie rośnie wolniej od chleba wyrabianego na drożdżach. Jest jednak zdrowszy, a ponadto niektóre osoby nie mogą jeść chleba pieczonego na drożdżach. Przepis ten jest na tyle uniwersalny, że ciasto na chleb wyrabiamy wieczorem, a chleb pieczemy rano. Osoby które rano pracują mogą to odwrócić. Ciasto zarobić przed wyjściem do pracy, a po powrocie upiec.

Przepis na zakwas:

Bierzemy 50-100 gram mąki żytniej, mniej więcej tyle samo wody letniej - 30 stopni, mieszamy dokładnie jedno z drugim w naczyniu dość pojemnym (np. miska plastikowa), przykrywamy i odstawiamy w ciepłe miejsce (najlepiej w temperaturze między 25 a 30 stopni. Na drugi dzień, czyli mniej więcej po 24 godzinach, znowu dajemy 50-100 gram mąki i tyle samo letniej wody, mieszamy solidnie naszą masę i odstawiamy. Co jakiś czas można ciasto przemieszać i znowu odstawić, żeby bakterie mogły spokojnie pracować. Procedurę powtarzamy przez 5 dni i po 5 dniach uzyskujemy sporo zakwasu, który można użyć do upieczenia pierwszego chleba. Należy oczywiście pamiętać, żeby do pieczenia nie zużyć wszystkiego. Część zakwasu - jakieś 50 gram, wrzucamy do słoiczka, zakręcamy i wstawiamy do lodówki. To będzie zaczyn do następnego zakwasu na kolejny chleb. Dzięki temu, że przy każdym pieczeniu zostawiamy trochę zakwasu jako starter na następny raz, zakwas nasz staje się coraz mocniejszy.

Składniki na chleb

  • 600g mąki pszennej typu 650
  • 200 g mąki żytniej
  • 1/2 szklanki zakwasu
  • 1 łyżeczka soli
  • ziarna słonecznika, pestki dyni, siemię lniane ok. 1/2 szklanki
  • ok. 1/2 litra letniej wody

Wykonanie

Do miski wsypujemy wszystkie suche składniki - mąki, sól, słonecznik, pestki dyni, siemię lniane (można inne wg smaku) mieszamy. Dodajemy zakwas, stopniowo dolewamy letnią wodę i wyrabiamy ciasto. Wodę dolewamy dlatego stopniowo, gdyż trudno jest podać dokładną jej ilość, może to być lub więcej. Ciasto powinno mieć średnio gęstą konsystencję. Nie może na gęste, ani za rzadkie. Wyrobione ciasto przekładamy do wysmarowanej formy, w moim przypadku jest to keksówka. Następnie wkładamy ją do lodówki, nakrywamy folią i zostawiamy do całą noc. Rano nagrzewamy piekarnik do temperatury 200 stopni i wkładamy foremkę z ciastem. Pieczemy 45-50 minut. Upieczony chleb wykładamy na kretkę celem odparowania.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: chleb na zakwasie, chleb który rośnie w nocy, chleb wyrabiany na noc