Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Chwasty na talerzu

Autor: Data: 6 października 2011, 13:01 Komentarze (1) »

Wokół nas rośnie wiele gatunków roślin, które traktujemy jako chwasty. Wśród nich są gatunki jadalne, a nawet lecznicze, zawierające cenne dla naszego organizmu składniki. Z powodzeniem możemy je traktować jako zdrową żywność.

Pokrzywa zwyczajna

Młode pędy zbieramy od przedwiośnia do maja, później do spożycia nadają się jedynie najmłodsze liście z wierzchołka pędu. Pokrzywa jest bardzo wartościowym pokarmem nie tylko dla drobiu, bydła, ale tez dla ludzi. Pokrzywę można dodawać do zup lub gotować jak szpinak, w niewielkiej ilości wody, z dodatkiem masła i czosnku. Sok lub herbatka z liści oczyszcza krew i wzmacnia organizm. Więcej o właściwościach pokrzywy dowiemy się na stronie http://mamzdrowie.pl/pokrzywa-cenne-ziolo/

Komosa biała

Komosa biała, zwana też lebiodką była kiedyś uprawiana jako warzywo. Jej młode liście można jeść na surowo, starsze trzeba gotować raz lub dwa razy, a wodę odlać. Jadalne są też nasiona, bogate w węglowodany i białka (dawniej robiono z nich mąkę). Przed spożyciem należy je namoczyć w wodzie, tak jak fasolę, a potem przepłukać. Tracą wówczas saponiny, które mogą wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe.

Mniszek lekarski

Wszyscy znamy popularnego mlecza. Warto dodawać jego liście do wszelkich surówek. Nie wszyscy jednak go lubią ze względu na gorzkawy smak. Goryczka zaniknie, jeśli rośliny wybielimy - na kilka dni przed zbiorem przykrywamy naczyniem nie puszczającym światła). Z kwiatów mniszka można zrobić pyszny syrop i wino, a z korzeni namiastkę herbaty lub po wyprażeniu dodawać do kawy. Syrop możemy też dodawać do pierników jak miód. Więcej o właściwościach mniszka można dowiedzieć się na stronie http://mamzdrowie.pl/mniszek-lekarski/

Uwaga

Do celów spożywczych wykorzystujemy jedynie rośliny zdrowe, rosnące z dala od dróg i nie pryskane środkami do ochrony roślin.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: chwasty na talerzu, pokrzywa, mniszek lekarski, komosa

Komentarze:

  1. Royal (Gość) 31 grudnia 2012, 6:30

    W miarę możliwości należy robic zakupy w polckish sklepach i kupowac polskie produkty. To oczywiste. Mam nadzieje ze wcześniej czy pf3źniej wszyscy to zrozumieja.