Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Jak wybierać garnki

Autor: Data: 5 listopada 2012, 17:34 Komentarze (1) »

Częstą przyczyną nieudanej potrawy jest nieodpowiedni garnek lub patelnia. Na tych kuchennych sprzętach nie warto oszczędzać. Dobry garnek powinien być funkcjonalny, wytrzymały, łatwo się czyścić ze wszelkich zabrudzeń i nalotów, powinien być miły dla oka. Zainwestowane pieniądze w dobre garnki będą służyć nam długie lata a i potrawy w nich przyrządzane z pewnością zawsze się udadzą.

Materiał

W przypadku garnków wchodzą w grę następujące materiały: nierdzewna stal szlachetna, stal emaliowana, żeliwo i miedź.

  • Nierdzewna stal szlachetna - materiał ten nie stwarza żadnych problemów podczas używania. Jest praktycznie niezniszczalny. Naczynia z tej stali najlepiej nadają się do gotowania, gotowania na parze, duszenia. Przy zakupie należy zwrócić uwagę na rodzaj stali, powinna być oznaczona symbolem „18/10”. Dobry garnek nie jest też lekki. Do wyrobu lekkiego garnka producent użył słabego materiału, będzie on źle przewodził ciepło, będzie też podatny na uszkodzenia i rdzę.
  • Stal emaliowana - najbardziej higieniczny materiał, najłatwiej się go czyści. Naczynia z tej stali są najlepsze do smażenia (patelnie), zwłaszcza gdy środek pokrywa ciemna emalia. Metalowy pierścień okalający brzeg naczynia jest odporny na rdzę.

  • Żeliwo i żeliwo emaliowane należą do klasycznych materiałów. Naczynia z nich zrobione najlepiej nadają się do smażenia i duszenia. Wadą tych naczyń jest ich waga, są dosyć ciężkie, a czyszczenie naczynia z nieemaliowanej blachy jest dosyć uciążliwe.

  • Miedź - jest to najszlachetniejszy materiał na kuchenne naczynia. Jednak ich wewnętrzna powierzchnia musi być powleczona innym materiałem. Najczęściej jest stal szlachetna. Naczynia te najlepiej nadają się do powolnego gotowania i duszenia. Miedź dobrze i długo utrzymuje równomierną temperaturę. Jest to materiał o dużym współczynniku przewodzenia ciepła. Garnków cynowanych nie można nadmiernie rozgrzewać. Od czasu do czasu wymagają ponownego pokrycia powłoka cynową.

  • Warstwa np. teflonowa - na takiej powierzchni można smażyć z małą ilością tłuszczu bądź nawet bez niego, nie należy jednak zbyt mocno nagrzewać, ponieważ może uszkodzić to powłokę. Przy takiej nawierzchni nie wolno posługiwać się metalowymi przyrządami, która uszkodzi powłokę garnka.

Dno garnka

Najważniejszą częścią garnka jest jego dno. Powinno być ono możliwie grube, z materiału szybko gromadzącego i dobrze przewodzącego ciepło. Garnki ze stali szlachetnej mają grube wielowarstwowe dno z miedzi lub aluminium, dzięki czemu energia cieplna rozprowadzana jest równomiernie. Średnica dna powinna odpowiadać średnicy płytek grzejnych kuchenki.

Wewnętrzna powierzchnia garnka

Ścianki garnka nie powinny łączyć się z dnem pod kątem prostym, ale lekko zaokrąglonym, tak by łatwiej było łyżką kuchenną mieszać lub wyjmować jego zawartość.

Pokrywka

Dobrze jeśli kupujemy zestaw garnków razem z pokrywkami. Mamy wówczas pewność, że będą one pasowały rozmiarowo do każdego garnka. Na rynku dostępne są komplety garnków z pokrywkami umożliwiającymi odlewanie wody bez konieczności zdejmowania ich. Pozwala to na uniknięcia poparzenia przy odlewaniu wody. Garnki wyższej klasy wyposażone są też w pokrywki ze wskaźnikiem temperatury. Kiedy temperatura w garnku osiągnie właściwą temperaturę, wówczas wskaźnik informuje nas o tym. Należy przy tym pamiętać, że garnków z plastikowymi uchwytami nie należy stosować w piekarniku, mogą się odkształcić.

Uchwyty

Ergonomiczny kształt uchwytów czy rączek w dużym stopniu mają wpływ na komfort użytkowania garnków. Powinny być one wykonane z materiałów nie przegrzewających się np. plastikowych. Ponadto uchwyty powinny być starannie przymocowane do garnka. Widoczne miejsca przylutowania źle świadczą o jakości wykonania.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: garnki do kuchni, dobre garnki, garnki

Komentarze:

  1. halina52 7 listopada 2012, 11:37

    Dobry artykuł na temat garnków.Warto go przeczytać.