Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Jak zrobić makaron?

Autor: Data: 25 kwietnia 2012, 13:36 Komentarze (2) »

Obecnie mało która gospodyni robi makaron w domu. Na półkach sklepowych jest ich do wyboru i koloru. Gdyby jednak ktoś chciał zrobić makaron własnoręcznie podpowiadam jak to wykonać.

Składniki

Na każde 100g mąki bierzemy 1 jajko, płaską łyżeczkę oleju, szczyptę soli, ewentualnie 1 łyżeczkę wody. i trochę maki do podsypywania.

Ponadto potrzebne będą: stolnica, wałek, ostry nóż, bawełniana ściereczka.

Jeśli chcemy zrobić makaron nitki i mamy do tego specjalną maszynkę to tez będzie dobrze.

Wykonanie

Na stolnicę przesypujemy mąkę przez sito, robimy dołek na środku, wbijamy jajka, wlewamy olej i dajemy szczyptę soli. Zagniatamy ciasto. Powinno być miękkie i elastyczne. Jeśli jest za lepkie dosypujemy nieco mąki, a jeśli za twarde łyżkę wody. Gotowe ciasto odstawiamy na 15 minut do odpoczynku. Po tym czasie dzielimy kulę ciasta na mniejsze kawałki. Podsypujemy stolnice mąką i wałkujemy na cienki placek. Ciasto wałkujemy w jednym kierunku, obracając go na stolnicy. Placek powinien być jak najcieńszy - gotowy przekładamy do przeschnięcia na kilka minut. Kroimy w razie potrzeby, na kostkę(łazanki), cienkie lub grubsze paseczki. Pokrojony makaron układaj na ściereczce do przeschnięcia. Powinien być rozrzucony na jedną warstwę.

Gotowanie

Domowy makaron bardzo szybko się gotuje - grubszy ok. 4 minut, cienki ok. 2 minut. Garnek powinien być duży, woda posolona z dodatkiem masła lub oleju ok. 1 łyżki. Po ugotowaniu makaron odcedź i przelej zimną wodą na durszlaku.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: domowy makaron, jak zrobić makaron

Komentarze:

  1. halina52 5 maja 2012, 20:33

    Dawniej robiłam makaron a teraz już mi się nie chce jestem po 50 więc kupuję gotowe makarony.

  2. elunia 25 września 2012, 20:54

    witaj ja natomiast robie co niedzielę domowy makaron mąż innego nie uznaje zwłaszcza do rosołu a jest wielbicielem makaronów...