Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Marynowanie

Autor: Data: 20 lipca 2011, 15:38 Komentarze (0) »

Sezon letni i jesienny to czas przyrządzania przetworów, również tych marynowanych. Na czym polega marynowanie - oto kilka porad.

Marynowanie polega na utrwalaniu owoców, warzyw, grzybów w zalewie z kwasu octowego, cytrynowego lub winnego z dodatkiem soli, cukru, aromatycznych przypraw. Marynaty mogą być łagodne lub ostre w smaku. Marynaty kwaśne robi się z warzyw i grzybów, a słodko kwaśne - łagodniejsze - z owoców i niektórych warzyw np. dynia.

Warzywa i owoce i grzyby przeznaczone do marynowania powinny być świeże, zdrowe, wymyte i oczyszczone. Aby pod wpływem gorącej zalewy lub podczas pasteryzacji nie pękały i nie kurczyły się, poddaje się je najpierw blanszowaniu, czyli krótkotrwałemu gotowaniu.

Do marynat należy używać najlepszego gatunku octu. Nie zaleca się stosowania octu z esencji octowej. Marynaty do użytku nadają się dopiero po 2-3 tygodniach od sporządzenia. Po tym czasie ocet, sól, przyprawy smakowe przenikają z zalewy do surowca.

Słoki z marynatami przechowuje się w pomieszczeniach suchych, chłodnych, z dala od naświetlenia promieniami słonecznymi.

Marynat nie należy podawać dzieciom i osobom chorym.

60 min

30 min

Zobacz więcej o: