Przepisy Alicji

Przepisy kulinarne ze zdjęciami

Poleć znajomym

Olej kokosowy w kuchni

Autor: Data: 12 września 2012, 10:17 Komentarze (1) »

Kokos większości kojarzy się z palmą, słońcem czy też wiórkami kokosowymi. Niewiele osób wiąże kokos z olejem. Tymczasem olej tej ma szerokie zastosowanie: w kuchni, kosmetyce, w leczeniu, diecie odchudzającej.

W XXI wieku moda na zdrową żywność jest coraz bardziej popularna. Wszyscy chcemy żyć długo i cieszyć się dobrym zdrowiem. Szukamy żywności zdrowej, pozbawionej sztucznych nawozów, ulepszaczy, barwników itd. Staramy się również zdrowo gotować i używać dobrych produktów, w tym także zdrowych tłuszczów. Godnym polecenia jest olej kokosowy.

Właściwości

Jest smaczny, zdrowy, ma mniej kalorii, jest łatwo przyswajalny, bogaty w witaminy i minerały. Istotną cechą oleju kokosowego jest jego wyjątkowa trwałość. Większość olejów jest wrażliwa na temperaturę i szybko traci swoje dobroczynne właściwości. W przypadku oleju kokosowego kwasy tłuszczowego w nim zawarte są odporne na wysoką temperaturę i nie ulegają tak łatwo zepsuciu. Należy tutaj napisać, że przecież w krajach tropikalnych przechowywany jest on w normalnych warunkach i niechłodzonych pomieszczeniach. Nie należy go oczywiście wystawiać na działanie promieni słonecznych.

Zastosowanie

Dzięki swoim właściwościom olej kokosowy nadaje się do smażenia w wysokich temperaturach. Nie spali się i nie wydzieli rakotwórczych związków. Nadaje się również do smarowania pieczywa, pieczenia. Znajduje także zastosowanie w medycynie i kosmetyce.

Olej kokosowy odchudza

Oleju kokosowy powinny do swojej kuchni wprowadzić osoby, które nie tylko dają o swoje zdrowie, ale również te, które chcą stracić na wadze. Dzięki swoim właściwościom olej ten lepiej się wchłania i nie odkłada się w tkankach w postaci tłuszczu i cholesterolu. Organizm zużywa go do produkcji energii, a nie do odkładania się.

Olej kokosowy jest tłuszczem roślinnym mogą go więc używać wegetarianie i weganie.

Również dla dzieci

Dobra przyswajalność oleju kokosego sprawia, że jest on doskonałym tłuszczem nadającym się dla dzieci i osób z problemami żołądkowymi

60 min

30 min

Zobacz więcej o: olej kokosowy, zdrowe oleje

Komentarze:

  1. Izaa 13 września 2012, 11:49

    fajny jest w kuchni.. ;) ja dodatkowo używam jeszcze do włosow ;)